Готуємось до уроків біології


Тест для 6-го класу на тему "Вступ."



Мітоз


Мейоз




Дорогі шестикласники, до вашої уваги презентація з теми "Корінь" завантажити

Рослиннi тканини
Визначення
Тканина — це група клiтин, якi мають спiльне походження та функцiї та подiбну будову.
Вiдповiдно до будови, рослини подiляють на вищi та нижчi.
Визначення
Нижчi рослини — це тi рослини, якi не мають тканин, тiло яких не подiлено (не диференцiйовано) на органи. До нижчих рослин належать водоростi.
Вищi рослини — це тi рослини, в яких з’являються тканини, органи. До вищих рослин належать наземнi рослини.
Тканини рослин подiляються на постiйнi та твiрну (меристему). Твiрна тканина (меристема) побудована з клiтин з великими ядрами та тонкими стiнками. Це клiтини, якi постiйно дiляться. Твiрна тканина дає початок усiм iншим тканинам та забезпечує регенерацiю рослин. Вона розташована на верхiвках кореня, пагона або всерединi цих органiв.
Табл. 1: Постійні тканини


Назва тканини
Функції
Покривна
Основна функція покривної тканини полягає у захисті рослини від несприятливих впливів навколишнього середовища: висихань, коливань температури, механічних ушкоджень тощо. Клітини покривних тканин щільно прилягають одна до одної для того, щоб краще забезпечити захист рослини від зовнішніх впливів. Виділяють три типи покривних тканин. 

Шкірка (епідерма) – первинна покривна тканина, яка побудована з живих клітин. Шкірка вкриває листки та має продихи.

Корок – вторинна покривна тканина, яка формується на поверхнях дворічних стебел.

Кірка – вторинна покривна тканина, яка формується замість корку. Побудована з мертвих клітин.
Основна
(паренхіма)
Основна тканина займає більшу частину рослинного організму. Виділяють такі основні тканини:

Асиміляційна (фотосинтезуюча) побудована з клітин, які містять велику кількість хлоропластів. Ця тканина розташована в листках та зелених стеблах, у ній відбувається фотосинтез.

Запасаюча тканина не містить хлоропластів, у ній відкладаються такі поживні речовини, як крохмаль, олії, цукор тощо. Запасаюча тканина розташована у серцевині стебел, насінні, бульбах, цибулинах, плодах тощо.

Повітроносна тканина (аеренхіма) має заповнені повітрям міжклітинники, завдяки яким відбувається газообмін. Аеренхіма наявна у болотних і водних рослин.

Водоносна тканина побудована з клітин, які містять велику кількість води. Така тканина наявна в рослин посушливих місцевостей.
Механічна
Механічна тканина надає рослинам пружності та міцності. 
Існує два види механічної тканини: коленхіма та склеренхіма.
Коленхіма побудована із живих клітин, а склеренхіма – із мертвих.
Провідна
По провідних тканинах відбувається висхідний (від кореня до стебла, листків) та низхідний (від листків до кореня) рух речовин. Розрізняють такі провідні тканини:

Ксилема (деревина) побудована із мертвих клітин, які утворюють судини (трахеї та трахеїди). По ній неорганічні речовини рухаються вгору (висхідний рух).

Флоема (луб) побудована із живих клітин, які утворюють ситоподібні трубки. По флоемі органічні речовини, утворені під час фотосинтезу, транспортуються від листків до кореня.

Дорогі шестикласники, як і обіцяла - кидаю опорні схеми з теми "Вегетативні органи рослини"





Далі дивись тут --> завантажити


ТестиФормування поведінки та психіки людини
завантажити


ТестиНервова система. Сенсорні системи
завантажити
завантажити

Тести8 клас. 
Завдання №1 завантажити
Завдання №2 завантажити


Підготовка до контрольної роботи. 8 клас. 

Тестові завдання з тем: «Дихання», « Транспорт речовин», « Виділення».
Дати визначення термінам: дихання, зовнішнє дихання, внутрішнє дихання, дихальна система, повітроносні шляхи, легені, вдих, видих, дихальний об’єм, додатковий об’єм, резервний об’єм, життєва ємність легень (ЖЄЛ), кров, лімфа, кровотворення,  еритроцити, лейкоцити, тромбоцити, гемоглобін, оксигемоглобін, карбгемоглобін, карбоксигемоглобін, групи крові, резус-фактор, передсердя, шлуночки, артерії, вени, капіляри, мале коло кровообігу, велике коло кровообігу, екскреція, сечовидільна система, нефрон, фільтрація крові, реабсорбція, діурез, шкіра, меланін.

Дати відповіді на питання:
Будова органів дихання та їх функції.
Як відбуваються процеси вдиху та видиху?
Хвороби дихання.
Будова серця у зв’язку з його функціями.
Будова кровоносних судин.
Процес зсідання крові.
Хвороби серцево-судинної системи.
Будова нефрону.
Процес утворення первинної сечі.
Процес утворення вторинної сечі.
Хвороби сечовидільної системи.

Будова та функції шкіри.


Цікаві факти про вітаміни!
Перший у світі вітамін.
Природно, першим був відкритий вітамін С. Саме цей «чарівний» вітамін довгий час рятував моряків у плаванні від цинги. А зрозуміли це люди, завдяки свіжим фруктам, овочам і лимонному соку.

К. Функ, польський вчений, в 1911 році виділив кілька міліграмів кристалічного порошку. Саме цієї кількості і вистачило для того, щоб за короткий час вилікувати від хвороби «бері-бері», яка виникає через вживання в їжу очищеного рису.
Трохи пізніше Функ отримав за це Нобелівську премію, він-то і назвав виділений елемент — вітаміном. Слово «вітамін» від латинської мови, перекладається, як життя. Ось з тих пір, всі корисні для організму речовини, так і називаються — вітаміни. 
А щоб їх можна було б легко розрізняти, кожному новому елементу привласнювали букву латинського алфавіту.

1. Сонце є природним джерелом вітаміну Д.

2. 33 % дітей у віці до п’яти років із країн є дефіцит вітаміну А. Цей дефіцит призводить до низького імунітету і курячої сліпоти. 

3. Вітамін Д відіграє важливу роль у профілактиці остеопорозу, депресії, раку передміхурової залози, раку молочної залози і дослідження показує, що його дефіцит може викликати діабет і ожиріння. 


4. Дефіцит вітаміну В12 може привести до безпліддя. 

5. Наше тіло може виробляти тільки вітамін Д і вітамін К. Інші вітаміни потрапляють в організм тільки з їжею. Саме тому дуже важливо, щоб мати здорові і різноманітні продукти харчування. 


6. Кращими джерелами вітамінів є свіжі, стиглі фрукти і овочі. 

7. Вітамін К допомагає нашому організму перетворювати їжу в енергію. Вітамін К є ключем до згортання крові, також ключовий компонент для нормального росту кісток. 

8. Вітамін А відповідає за зір. Цей важливий вітамін допомагає нашим очам зосередитися в тьмяному світлі і допомагає нам розрізняти кольори . 

9. Вітамін Д дозволяє організму ефективно засвоювати кальцій . Вітамін Д допомагає регулювати кількість фосфору і кальцію в крові. 

10. Лише 50 грам сушеної вишні здатні задовольнити добову потребу в кобальті, вітаміні B6 і магнії. 

11. Вітамін В12 потрібно приймати вегетаріанцям і тим, хто їсть мало м’яса. Цей вітамін є прекрасним захисником нервової системи 

12. Жиророзчинні вітаміни, як А, D, E та К слід приймати лише з невеликою кількістю якої-небудь олії, що дасть можливість досягти максимального ефекту від їх прийому.





Кілька слів про те, як ми чуємо
Слух – один з найбільш значущих органів чуття людини. Приблизно 10 % інформації ми отримуємо через слух. Людське вухо - дуже складний і тоникий механізм, в склад якого входять різноманітні елементи, що довгим ланцюгом здійснюють передачу від вушної раковини до кори головного мозку.
Вухо поділяється на три частини – зовнішнє, середнє та внутрішнє (лабіринт). Зовнішнє і середнє вухо проводять звукові коливання в напрямку до внутрішнього вуха. Оточуючі звуки збираються вушною раковиною і направляються в зовнішній слуховий хід. На дні ходу знаходиться барабанна перетинка – тонка непроникна мембрана, що коливається, коли на неї потрапляють звукові хвилі. Нормальні коливання барабанної перетинки можуть відбуватись лише тоді, коли по обидва боки від мембрани знаходиться повітря, що має однаковий атмосферний тиск. Однаковий тиск забезпечується спеціальним каналом, слуховою трубою, який з'єднує барабанну порожнину з носоглоткою.
З внутрішнього боку до барабанної перетинки приєднаний ланцюг слухових кісточок (молоточок, коваделко та стремінце), які внаслідок коливання барабанної перетинки також починають коливатись. Стремінце, яке знаходиться на межі між середнім і внутрішнім вухом, коливаючись, передає коливання на рідини, що заповнюють вушний лабіринт. У ньому знаходяться спеціальні (волоскові) клітини, які перетворюють звукові коливання на енергію нервового імпульсу. Слуховим нервом імпульси, генеровані волосковими клітинами, проникають у головний мозок, і пройшовши декілька етапів нервових шляхів, ці імпульси досягають скроневої частки кори головного мозку, де знаходиться центральний відділ слухового аналізатора. Саме тут здійснюється остаточний аналіз почутого і ми сприймаємо оточуючі звуки у вигляді людської мови чи чарівної музики, цвірінькання пташки чи завивання вітру, реву двигуна чи шуму міської вулиці у час пік.


Наочний довідник з біології 8-9 клас! https://drive.google.com/file/d/0B2DfnvC6h2GpVkE0Yk9vbkg1cVE/view?usp=sharing
(Для перегляду довідника силочку треба скопіювати та вставити в адресну строку, сподіваюся на розуміння)
















Відео на тему: Клітина.




ДО ВАШОЇ УВАГИ 
ВІДЕОМАТЕРІАЛИ З АНАТОМІЇ ЛЮДИНИ !

Відео на тему: Серце.

Відео на тему: Кола кровообігу. Циркуляція крові.

Відео на тему: Дихання.

Відео на тему: Слух.

Відео на тему: Зуби.








2 коментарі: